Koca & Ersöz Hukuk Bürosu / Anwaltskanzlei

2024 Yılında Gayrimenkul Alımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanma

2024 Yılında Gayrimenkul Alımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanma
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı

Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak, yabancılar için Türk vatandaşlığı elde etmenin benzersiz bir yolunu sunmaktadır. Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı ile Vatandaşlık Programı aracılığıyla, en az 400.000 USD değerinde gayrimenkul satın alarak vatandaşlık kazanabilirsiniz. Bu kılavuz, Türkiye’deki Vatandaşlık Süreci ve gerekli belgeler, örneğin Türkiye’deki Gayrimenkul Değerleme Raporu gibi konularda sizi adım adım yönlendirecektir. Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı’nın yeni fırsatlar ve avantajlar için nasıl bir kapı aralayabileceğini keşfedin.

Göç ve Türk Vatandaşlığı

Gayrimenkul Alımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanma

Yeni düzenlemeye göre, Türkiye’de en az 400.000 USD değerinde gayrimenkul satın alan yabancılar, Türk vatandaşlığına başvurmaya hak kazanırlar. Gayrimenkulün değerlemesi yapılmalıdır ve bu nedenle WebTapu üzerinden başvuru ile gayrimenkulün mevcut piyasa değerini belirten bir gayrimenkul değerleme raporu -Gayrimenkul Değerleme Raporu- sunulmalıdır. Ayrıca, gayrimenkul, Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka aracılığıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na satılacak yabancı para birimi kullanılarak satın alınmalıdır. Yabancı kişi, sadece satışın bir Türk vatandaşı tarafından yapılması durumunda Türk vatandaşlığı talep etme hakkına sahiptir.

Değerlendirme ve Randevu Sürecinin Güvence Altına Alınması

Bir mülke teklif verildikten sonra, tapu imzalanması için değerlendirme ve randevu sürecinin güvence altına alınması yaklaşık bir hafta sürecektir.

Tapu Dairesi Prosedürleri

Türk vatandaşlığı elde etmek amacıyla gayrimenkul satın alırken, bu durumun Tapu Dairesi memurlarına bildirilmesi gerekmektedir, böylece yasal olarak gerekli minimum 3 yıllık tutma süresi için mülkün satılmasını önlemek amacıyla bir şerh koymaları gerektiğini bilirler.

Satın alma işleminden yaklaşık 15 gün sonra, Tapu Dairesi size bir yatırımcı ikamet belgesi için başvuruda bulunmanızı sağlayacak resmi bir sertifika verecektir. Bu belge alındıktan sonra, Türk vatandaşlığı başvurunuzu yapmak için randevu talep edebilirsiniz. Başvuru randevunuzun planlanmasıyla ilgili bildirim genellikle yaklaşık 15 gün sürer. Ancak, pratikte bu süre, Tapu Dairesi’nin iş yükü ve tatil günlerinin sayısı gibi faktörlere bağlı olarak uzayabilir.

Gerekli Belgeler

Gayrimenkul belgelerine ek olarak, başvuru randevusu için birkaç belge toplamanız gerekecektir. Bu belgeler, başvuru sahibinin pasaportunun çevirisi, doğum belgesi, evlilik belgesi ve ailelerini gösteren diğer belgeler dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli belgeleri içerebilir. Bu belgeleri ilk başvuru randevunuza getirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Başvuru Onayı ve Zaman Çizelgesi

Başvuru randevusundan sonra, Türk vatandaşlığının onaylanması ve alınması yaklaşık 2 ila 5 ay sürer. Tüm başvuru süreci, yasal veya üçüncü şahıs bir temsilci tarafından tamamlanabilir, son adım hariç. Başvuru prosedürünü tamamlamak için Türk vatandaşlığı kimliğinizi almak ve parmak izi vermek için şahsen bulunmanız gerekmektedir. Toplamda, başvuru süreci 2 ila 8 ay sürmektedir.

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Hakkında SSS

Türk vatandaşlığı kazanma süreci nasıl işler?

400.000 USD minimum değerinde gayrimenkul satın aldıktan sonra, Türk Vatandaşlığına uygunluk belgesi almak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurursunuz. Başvuru sürecinin bir parçası olarak, değerleme Gayrimenkul Değerleme Raporu ve banka transfer belgeleri incelenecektir. Tapu Dairesi genellikle bu uygunluk belgesini 3 ila 7 gün içinde sağlar. Uygunluk belgesini aldıktan sonra, hemen Göç İdaresi’ne geçici ikamet izni başvurusunda bulunursunuz. Hem uygunluk belgesi hem de geçici ikamet izniniz olduktan sonra, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurursunuz. Tapu Dairesi başvurusu dışında, tüm süreç İstanbul ve Ankara’da bulunan iki özel Vatandaşlık Göçmenlik Ofisi’nde gerçekleşir. Vatandaşlık başvurularının onayı genellikle 30 gün içinde tamamlanır.

USD ile TL arasındaki döviz kuru nasıl belirlenir?

Başvuru gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın satış kuru (Efektif Satış Kuru) döviz kuru olarak kullanılır.

Bu süreç ne kadar sürer?

Süreç genellikle 30 gün içinde tamamlanabilir. Hükümet, süreyi kısaltmak için özel bir Vatandaşlık ofisi açmıştır.

Bilmem gereken önemli bir nokta var mı?

Türk Hükümeti, 400.000 USD minimum gayrimenkul değerlemesini sıkı bir şekilde uygulamakta olup, yeminli gayrimenkul değerleme şirketlerinin değerlenen değeri doğrulamalarını gerektirmektedir. Bu firmalar tarafından değerlendirilen mülk değeri satış fiyatından %20’ye kadar sapabilir. Gayrimenkul satın almayı düşünürken bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Başvurunun herhangi bir aşamasında zorunlu mülakatlar veya testler var mı?

Hayır.

Şartları yerine getirdiğimde vatandaşlık otomatik olarak verilecek mi?

Hayır, vatandaşlık onayı, başvuru sahibinin ulusal güvenlik tehdidi oluşturmadığının doğrulanmasına bağlıdır.

Bu süreç karmaşık görünüyor, bana yardımcı olacak biri olacak mı?

Evet, hizmetlerimizin bir parçası olarak süreç boyunca size rehberlik edeceğiz.

Türkiye’ye gelmek için zamanım yok, yine de vatandaşlık başvurusu yapabilir miyim?

Evet, süreci sizin adınıza yönetmemiz için bize vekaletname vermeniz koşuluyla.

Vatandaşlık almak 2 ay sürebileceğinden, bu süre zarfında oturma izni almak mümkün mü?

Gayrimenkul onayından sonra aynı gün size ve ailenize oturma izni (no:6458/31-J) verilir.

Türk vatandaşı olursam Türk Askerlik Hizmeti’ni tamamlamam gerekecek mi?

Yaşınıza, başka bir ülkenin askerlik hizmetinde bulunup bulunmadığınıza ve özel durumlara bağlı olarak mümkündür. Vatandaşlık alan çocuklar askerlik yaşına geldiklerinde hizmet vermek zorundadırlar. 22 yaşından büyük kişiler için, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparken ek bilgi almak üzere bir sorgulama yapılmalıdır.

Milliyete dayalı herhangi bir kısıtlama var mı?

Milliyete dayalı herhangi bir kısıtlama yoktur.

Türk vatandaşlığı almak için Türkiye’de ikamet etmek zorunlu mu?

Hayır.

Türkiye’de çifte vatandaşlık mümkün mü?

Evet, Türkiye çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Ancak, Hindistan, Çin ve Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerin çifte vatandaşlığı tanımadığını veya bu konuda belirli kısıtlamalara sahip olduğunu öğrenmek için konsolosluğunuzla iletişime geçmelisiniz.

Türk vatandaşı olduğumda mevcut vatandaşlığımdan feragat etmek zorunda mıyım?

Hayır, Türk yasaları çifte veya çoklu vatandaşlığa izin verir.

Başvuru sahibi Türkiye’de çalışmakta serbest mi?

Evet

Sorularınız için sayfadaki formu doldurabilir veya bizi arayabilirsiniz.

Sorularınız İçin Tıklayın